جانبداری

سوگیری ها

inna kot/shutterstock

سوگیری های شناختی، تبعیض، اکتشافی، تعصب، کلیشه ها، نژادپرستی، جنسیت گرایی، تعصب خود خدمتی، تعصب بازیگر/ناظر، تعصب تغییر

بررسی شده توسط کارکنان روانشناسی امروز

تعصب عبارت است از تمایل، تمایل یا تعصب نسبت به یا علیه چیزی یا کسی. برخی از سوگیری ها مثبت و مفید هستند – مانند انتخاب فقط غذاهایی که سالم تلقی می شوند یا دوری از کسی که آگاهانه باعث آسیب شده است.

اما سوگیری‌ها اغلب بر اساس کلیشه‌ها هستند، نه شناخت واقعی یک فرد یا شرایط. چه مثبت و چه منفی، چنین میانبرهای شناختی می تواند منجر به پیش داوری هایی شود که منجر به تصمیمات عجولانه یا اعمال تبعیض آمیز می شود.

تعصب و کلیشه

Angelina Bambina/Shutterstockتعصب اغلب به عنوان کلیشه هایی در مورد افراد بر اساس گروهی که به آن تعلق دارند و/یا بر اساس ویژگی فیزیکی تغییرناپذیری که دارند توصیف می شود. جنسیت، قومیت، یا گرایش جنسی. این نوع سوگیری می تواند نتایج مضری در دنیای واقعی داشته باشد.

مردم ممکن است آگاه باشند یا ندانند که این تعصبات را دارند.

پدیده سوگیری ضمنی به ورودی های اجتماعی اشاره دارد که از تشخیص آگاهانه فرار می کنند. پرداخت توجه برای سوگیری های مفید – در حالی که سوگیری های منفی، پیش داوری یا تصادفی را کنترل می کنید – به تعادل ظریفی بین محافظت از خود و همدلی با دیگران نیاز دارد.

تعصب یک تمایل طبیعی له یا علیه یک ایده، شی، گروه یا فرد است. اغلب آموخته می شود و به شدت به متغیرهایی مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی، نژاد، قومیت، پیشینه تحصیلی، و غیره وابسته است. در سطح اجتماعی، می تواند به آزار و اذیت ناعادلانه یک گروه، مانند هولوکاست و برده داری منجر شود.

چه چیزی باعث تعصب افراد می شود؟

با شروع از سنین پایین، مردم بین کسانی که شبیه آنها هستند، “گروه درونی” خود و کسانی که شبیه آنها نیستند، “گروه بیرونی خود” تبعیض قائل می شوند. از جنبه مثبت، آنها می توانند حسی به دست آورند هویت و ایمنی با این حال، این طبقه‌بندی می‌تواند ذهنیت «ما در برابر آنها» را تقویت کند. منجر به تعصب مضر شود.

مردم به طور طبیعی مغرضانه هستند – آنها چیزهای خاصی را دوست دارند و از دیگران متنفرند، اغلب بدون اینکه کاملاً از تعصب خود آگاه باشند. تعصب در سنین جوانی به دست می آید، اغلب در نتیجه تربیت فرد.

این سوگیری ناخودآگاه مشکل ساز می شود زمانی که باعث می شود یک فرد یا یک گروه به دلیل جنسیت، قومیت، نژاد یا عوامل دیگر با دیگران بد رفتار کند.

آیا انسان می تواند بی طرف باشد؟

به طور کلی، نه. همه دارند درجاتی از تعصب. این طبیعت انسان است که بر اساس برداشت های اولیه قضاوت کند. همچنین، اکثر مردم یک عمر مشروط شدن توسط مدارس، مؤسسات مذهبی، خانواده‌های اصلی خود و رسانه‌ها را دارند.

با این حال، با تأمل انتقادی در قضاوت‌ها و آگاهی از نقاط کور، افراد می‌توانند از کلیشه‌سازی و عمل بر روی تعصبات مضر اجتناب کنند.

گفتن به مردم برای “سرکوب تعصب” یا نژادپرستی اغلب نتیجه معکوس دارد. هنگامی که افراد آموزش می بینند تا به افکار تعصب آمیز یا نژادپرستانه توجه کنند بدون اینکه سعی کنند آنها را کنار بزنند، در نتیجه می توانند تصمیمی عمدی در مورد نحوه رفتار خود با دیگران داشته باشند.

این می تواند منجر شود تبعیض کمتر و کاهش تعصب در طول زمان.

سوگیری ها و خطاهای شناختی

gustavo frazao/shutterstockدسته‌ای از سوگیری‌ها، که به عنوان سوگیری‌های شناختی شناخته می‌شوند، الگوهای تکراری تفکر هستند که می‌توانند منجر به نتیجه‌گیری‌های نادرست یا غیرمنطقی شوند. سوگیری های شناختی ممکن است به افراد در تصمیم گیری سریعتر کمک کند، اما این تصمیمات همیشه دقیق نیستند.

برخی از دلایل متداول که چرا شامل ناقص هستند حافظه توجه کم، محدودیت های طبیعی در توانایی مغز برای پردازش اطلاعات، ورودی عاطفی، فشارهای اجتماعی و حتی پیری. هنگام ارزیابی تحقیقات – یا حتی افکار و رفتارهای خود – مهم است که از سوگیری های شناختی آگاه باشید و سعی کنید تا حد امکان با تأثیرات آنها مقابله کنید.

تعصب بازیگر- ناظر چیست؟

وقتی شما بازیگر هستید، به احتمال زیاد اعمال خود را می بینید در نتیجه عوامل بیرونی و موقعیتی. در حالی که، وقتی افراد دیگر را مشاهده می کنید، به احتمال زیاد اعمال آنها را بر اساس عوامل درونی (مانند حالت کلی) درک می کنید. این می تواند منجر شود تفکر جادویی و عدم خودآگاهی

مردم تمایل دارند به اولین اطلاعات موجود بپرند و ناخودآگاه از آن استفاده کنند فرآیند تصمیم گیری آنها را “لنگر” می کند، حتی زمانی که اطلاعات نادرست یا پیش داوری شده باشد. این می تواند منجر به قضاوت نادرست و ضعیف شود تصمیم گیری، به خصوص زمانی که وقت نمی گذارند تا از طریق گزینه های خود استدلال کنند.

سوگیری انتساب چیست؟

سوگیری اسناد زمانی اتفاق می‌افتد که کسی سعی می‌کند دلایل یا انگیزه‌هایی را به اعمال دیگران نسبت دهد، بدون اینکه شواهد مشخصی برای حمایت از چنین مفروضاتی باشد.

سوگیری تایید به تمایل مغز به جستجو و تمرکز بر اطلاعاتی اشاره دارد که از آنچه که فرد قبلاً به آن اعتقاد دارد پشتیبانی می کند و در عین حال نادیده گرفتن حقایقی که برخلاف آن باورها هستند، علیرغم مرتبط بودنشان، است.

لعنت بر دانش و سوگیری پسینی چیست؟

افرادی که دارای تعصب پسینی هستند معتقدند که باید نتایج خاصی را پیش بینی می کردند، که ممکن است اکنون با بهره مندی از دانش و دیدگاه بیشتر آشکار شود. آنها ممکن است فراموش کنند که در زمان رویداد، بسیاری از اطلاعات مورد نیاز به سادگی در دسترس نبودند.

آنها همچنین ممکن است فرضیات ناعادلانه ای داشته باشند که افراد دیگر تجربیات خود را به اشتراک می گذارند و از آنها انتظار دارند که به نتایج مشابهی برسند.

که در اثر دانینگ-کروگر، افراد فاقد خودآگاهی برای ارزیابی دقیق مهارت های خود هستند. آنها اغلب دانش یا توانایی خود را بیش از حد ارزیابی می کنند. برای مثال، غیرمعمول نیست که فکر کنید باهوش‌تر، مهربان‌تر یا بهتر از افراد عادی در مدیریت دیگران هستید.

مردم بیشتر احتمال دارد که اعمال دیگران را به آنها نسبت دهند شخصیت به جای در نظر گرفتن موقعیتی که با آن روبرو هستند. با این حال، آنها به ندرت می سازند این خطای اسناد اساسی هنگام تجزیه و تحلیل رفتار خود

اثر Halo زمانی رخ می دهد که شما مثبت باشید اولین برداشت از کسی درک کلی شما از آنها را رنگ می کند. به عنوان مثال، اگر از زیبایی فردی شگفت زده شده اید، ممکن است تصور کنید که او دارای ویژگی های مثبت دیگری مانند بودن است.

عاقل یا باهوش یا شجاع یک برداشت منفی، از طرف اول، می تواند شما را به تصور بدترین چیزها در مورد یک شخص سوق دهد، که منجر به یک “هاله معکوس” یا “اثر شاخ

سوگیری منفی چیست؟

مردم دوست دارند برنده شوند، اما از باختن بیشتر متنفرند. بنابراین تمایل دارند هنگام تصمیم گیری به نتایج منفی توجه بیشتری داشته باشند و آنها را بیشتر از نتایج مثبت وزن کنند. این سوگیری منفی را توضیح می دهد چرا ما بیشتر بر رویدادهای ناراحت کننده تمرکز می کنیم و چرا اخبار در بیشتر مواقع بسیار وحشتناک به نظر می رسند.

مردم تمایل دارند تا زمانی که روحیه خوبی دارند، احتمال نتایج مثبت را بیش از حد ارزیابی کنند. برعکس، زمانی که آنها احساس ناراحتی می کنند، به احتمال زیاد انتظار نتایج منفی را دارند. در هر دو مورد، احساسات قدرتمند باعث ایجاد تفکر غیرمنطقی می شوند.

اشتباه هزینه غرق شده چیست؟

آیا تا به حال شنیده اید که “پول خوب را پشت سر بد نریزید”؟ این عبارت بر اساس اشتباه هزینه غرق شده است. اساساً، وقتی کسی از زمان، تلاش و هزینه احساسی که قبلاً برای یک تلاش صرف شده است آگاه باشد، تغییر نظر یا تغییر عقیده برای او دشوار است.

یک هدف طولانی مدت را رها کنید– حتی زمانی که سالم ترین انتخاب برای آنها باشد.

GRAM 2520pexels mikhail nilov 6964115

گرامر معیوب بر توجه ما تأثیر می گذارد، ارزیابی ما از شایستگی و جذابیت دیگران را کاهش می دهد و فیزیولوژی ما را تغییر می دهد. چگونه باید با آن درگیر شویم؟

amber wardell abstract depiction of women being compassionate t fecd9924 8492 4ba5 bb16 ecad1f16874f.png

فمینیسم معاصر مشکل تصویری دارد که جنبش را تهدید می کند. فمینیسم دلسوز راهی به جلو ارائه می دهد که زنان را متحد می کند و پل هایی را با متحدان بالقوه ایجاد می کند.

kathy headshot 02 230910 2520 25282 2529.png

چرا به «من جستجو» انگ می زنیم؟ چرا پژوهشگران معلول اینقدر کمتر حضور دارند؟ پاسخ ها به هم متصل هستند و راه حلی ارائه می دهند.

Critical 2520Thinking 2520Psychology 2520Today 2520 25285 2529.png

در آموزش، هوش مصنوعی قرار است روز به روز فراگیر شود، برای اطمینان از ارتباط و قابلیت آموزشی مستمر، ضروری است که از آن به عنوان یک رسانه یادگیری استفاده کنیم.

Piano 2520Sheet 2520Music 2520Photo

انسانیت جهانی موسیقی را می توان با فرهنگ های آموزشی رسمی نخبگانی که تعصبات هنری را تقویت می کنند، در تضاد قرار داد.

انسانیت جهانی موسیقی را می توان با فرهنگ های آموزشی رسمی نخبگانی که تعصبات هنری را تقویت می کنند، در تضاد قرار داد.

pexels cottonbro studio 3201783

آیا تا به حال گرفتار اخبار جعلی شده اید؟ این جعبه ابزار می تواند به شما کمک کند به راحتی واقعی یا ساختگی یک ادعا را ارزیابی کنید.

آیا تا به حال گرفتار اخبار جعلی شده اید؟ این جعبه ابزار می تواند به شما کمک کند به راحتی واقعی یا ساختگی یک ادعا را ارزیابی کنید.

pexels david iloba 17211769

دیدگاه شخصی: چه چیزی این امکان را برای دموکرات‌های متعهد و جمهوری‌خواهان فراهم می‌کند که برای یک روز طولانی با هم کار کنند؟ شاید آزمایش غار دزدان سرنخ هایی به ما بدهد.

دیدگاه شخصی: چه چیزی این امکان را برای دموکرات‌های متعهد و جمهوری‌خواهان فراهم می‌کند که برای یک روز طولانی با هم کار کنند؟ شاید آزمایش غار دزدان سرنخ هایی به ما بدهد.

pexels vanessa garcia 6326284

دفعه بعد که رویاهای شما دست نیافتنی به نظر می رسند، از خود بپرسید که آیا در مسیر خود قرار می گیرید و برای غلبه بر آن باورهای محدود کننده که شما را عقب نگه می دارند، قدم بردارید.

دفعه بعد که رویاهای شما دست نیافتنی به نظر می رسند، از خود بپرسید که آیا در مسیر خود قرار می گیرید و برای غلبه بر آن باورهای محدود کننده که شما را عقب نگه می دارند، قدم بردارید.

shutterstock 1667755309

SES مردم را به عنوان افراد اتمیزه شده تصور می کند، موقعیت های ساختاری مشترک آنها را نادیده می گیرد و امتیازات اجتماعی-اقتصادی را از روابط اجتماعی که آن را ایجاد می کند حذف می کند.

SES مردم را به عنوان افراد اتمیزه شده تصور می کند، موقعیت های ساختاری مشترک آنها را نادیده می گیرد و امتیازات اجتماعی-اقتصادی را از روابط اجتماعی که آن را ایجاد می کند حذف می کند.

thumbnail 2520pic

شهادت شاهدان عینی غیر قابل اعتماد شناخته شده است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که زمانی که شاهد نیز قربانی باشد، وضعیت حتی بدتر است.

شهادت شاهدان عینی غیر قابل اعتماد شناخته شده است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که زمانی که شاهد نیز قربانی باشد، وضعیت حتی بدتر است.

pexels inti tupac liberman ares 12236521

دوجنس گرا، پانجنس گرا و دگرباش افراد با استرس های منحصر به فردی روبرو می شوند که بر سلامت روان آنها تأثیر می گذارد. خوشبختانه، کارهایی نیز وجود دارد که آنها می توانند برای محافظت در برابر این عوامل استرس زا انجام دهند.

افراد دوجنس‌گرا، پان‌جنس‌گرا و دگرباش با استرس‌های منحصربه‌فردی مواجه هستند که بر سلامت روان آنها تأثیر می‌گذارد. خوشبختانه، کارهایی نیز وجود دارد که آنها می توانند برای محافظت در برابر این عوامل استرس زا انجام دهند.

Of 2520color 25202.png

مربیگری مؤثر رهبری ذاتاً به نژاد یا جنسیت وابسته نیست. این در مورد مهارت ها، دانش، و ارتباط بین فردی بین مربی و مشتری است.

مربیگری مؤثر رهبری ذاتاً به نژاد یا جنسیت وابسته نیست. این در مورد مهارت ها، دانش، و ارتباط بین فردی بین مربی و مشتری است.

Blog AI.png

شاید بهترین رویکرد برای آماده‌سازی خود برای پیشرفت‌های هوش مصنوعی کمتر در مورد شناسایی و بیشتر در مورد تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه چیزی را بپذیریم و باور کنیم باشد – تفکر انتقادی در عمل.

شاید بهترین رویکرد برای آماده‌سازی خود برای پیشرفت‌های هوش مصنوعی کمتر در مورد شناسایی و بیشتر در مورد تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه چیزی را بپذیریم و باور کنیم باشد – تفکر انتقادی در عمل.

handshake 2009195.png

اعتیاد جان میلیون ها نفر را می گیرد. کارشناسان به طور خستگی ناپذیری برای کاهش این تعداد مبارزه می کنند، اما ما در مورد چگونگی آن با یکدیگر می جنگیم. آیا تنها یک راه درست وجود دارد؟ یا میتونیم همکاری کنیم؟

اعتیاد جان میلیون ها نفر را می گیرد. کارشناسان به طور خستگی ناپذیری برای کاهش این تعداد مبارزه می کنند، اما ما در مورد چگونگی آن با یکدیگر می جنگیم. آیا تنها یک راه درست وجود دارد؟ یا میتونیم همکاری کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *